Megérkezett a tavasz, egyre több időt töltünk a szabadban, de a melegedés beálltával a kullancsok is megjelentek, ezért fontosnak tartom felhívni a figyelmet pár dologra.
Elsősorban fontos tudni, hogy a Romániában található kullancsok csak kis hányada (1,5-11 %-a) fertőzött a Borrelia burgdorferi baktériummal, ami a Lyme-kór okozója.
A test mely tájékán szeretnek megbújni a kullancsok?
- a fejbőrön
- a fülkagyló körül
- a hónaljban
- csípőtájékon
- a térdhajlatban
- a köldökben
Kullancscsípés esetén a megfertőződés esélye minimális, ha észrevesszük a kullancsot az első 48 órában.
Ezért fontos:
- a szabadban töltött órák után még aznap este átnézni a gyermek testét fürdetés előtt.
- kerülni az olyan zöld területeket, ahol magas fű, bokrok vannak
- vékony hosszú ujjú blúzt, nadrágot adni gyermekünkre, és zárt cipőt
- kullancs elleni spray-t használni indulás előtt (gyerekek esetén főleg a természetes illóolajokat tartalmazó készítményeket ajánlom)
Ha minden óvintézkedés ellenére mégis találunk kullancsot a gyermeken, a legfontosabb, hogy ne pánikoljunk, és minél hamarabb távolítsuk el a kullancsot. Ezt természetesen a legmegfelelőbben egy orvos tudja megtenni, de ha épp egy hegyi kiránduláson vagyunk, ahol nincs közelben egészségügyi szakember, akkor a kullancs egy egyszerű csipesszel, a feji részénél fogva egy mozdulattal könnyen eltávolítható.
Ne használjunk nyílt lángot, olajat és hasonló házi praktikákat a kullancs eltávolítására, mert ezzel csak azt érjük el, hogy a fertőzött gyomorváladékát a bőrbe öklendezi.
Miután eltávolítottuk a kullancsot, lefertőtlenítjük a csípés helyét alkohollal vagy betadinnal.
Ezután fontos figyelni a csípés helyét még 1-2 hétig. Ha megjelenne egy kokárdaszerű piros folt, vagy láz, fejfájás, fáradtság, ízületi fájdalom tüneteit tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz!
A csípés utáni profilaktikus antibiotikumkúra javasolt abban az esetben, ha olyan zónában jártunk, ahol a kullancsok fertőzöttségi rátája eléri a 20%-ot, vagy a kullancs 36 óránál többet töltött a bőrbe fúródva (ezt a kullancs mérete alapján állapítjuk meg). Ha otthon távolították el a kullancsot, a legtanácsosabb utána konzultálni a gyermek orvosával.